Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 25. nov. 2011 KL. 13.48

Manchester City afskriver Champions League

Milliardsatsningen kommer næppe til at bære frugt i denne sæson.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Bayern München, Napoli og Villarreal.

Champions League-lodtrækningen, der kastede hold fra tre af de store ligaer i retning af Manchester City, kunne næsten ikke være værre.

Inden sidste kamp i gruppespillet om små 14 dage er Manchester City da heller ikke i stand til at afgøre deres skæbne i turneringen. Det får manager Roberto Mancini, der råder over en af Europas dyreste spillertrupper, til at nedtone forventningerne.

LÆS OGSÅ Storvindende City blev sat til vægs

»Vi må være realistiske. Jeg tror ikke, vi har holdet til at vinde Champions League i denne sæson«, lyder vurderingen fra italieneren, der i sidste spillerunde skal føre holdet til sejr hjemme i Manchester over Bayern for at holde liv i CL-drømmen.

Et Manchester City-avancement afhænger endvidere af udfaldet af opgøret mellem Napoli og Villarreal. Spanierne, der har tabt alle fem kampe i gruppespillet, skal således have point mod italienerne.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe