Annonce
Annonce
Annonce
EURO 2012 31. maj. 2012 KL. 23.50

Tyskland tanker EM-selvtillid mod Israel

Det tyske landshold vandt over Israel og tankede tiltrængt selvtillid forud for EM.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Tyskland er udråbt til en af de helt store favoritter forud for EM-slutrunden i fodbold, men tyskerne har langt fra gået den bedste optakt til slutrunden i Polen og Ukraine.

Efter først et 1-2-nederlag til Frankrig i februar og siden det chokerende nederlag til Schweiz på 3-5 i lørdags, fik tyskerne dog tanket lidt selvtillid, da Israel blev besejret 2-0.

Læs også Manager blåstempler hårde metoder i tysk træningslejr

Bayern Münchens Mario Gomez og Leverkusens Andre Schuerrie sørgede for målene i tyskernes første sejr i 2012.

Ikke just sprudlende
Landstræner Joachim Löw forsøgte sig efter blamagen i Schweiz med en opstilling, der kunne ligne en EM-opstilling, men tyskerne sprudlede langt fra. Alligevel var det nok til en sejr over israelerne.

Bastian Schweinsteiger blev igen sparet i håbet om, at han kan blive helt klar til slutrunden, der begynder om godt en uge.

Læs også Tyske stjerner besøger nazi-dødslejren i Auschwitz

Tyskerne åbner EM-slutrunden mod Portugal 9. juni i gruppe, der også tæller Danmark og Holland.

Franskmændene vandt
Frankrig var også i aktion torsdag, franskmændene vandt hjemme 2-0 over Serbien.

Læs ogsåEr din favorit med? Her er EM-slutrundens 368 spillere

EM-aktuelle Grækenland vandt hjemme 1-0 over Armenien.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau