Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 26. maj. 2012 KL. 22.22

Pavens butler tiltalt i sag om lækage

Hemmelige dokumenter fundet i butlers lejlighed efter lækageskandale.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Vatikanet har formelt tiltalt pave Benedicts personlige butler for at have skaffet sig adgang til en stribe hemmelige dokumenter.

Butleren er mistænkt for at have lækket yderst følsomme oplysninger om kammerateri og korruption i forbindelse med udformning af kontrakter i Vatikanet, skriver nyhedsbureauet Reuters.

I en pressemeddelelse fra Vatikanet oplyses det, at den 46-årige butler blev anholdt onsdag. I pressemeddelelsen omtales han som »den tiltalte«.

Indtil onsdag aften var butlerens vigtigste opgave at servere mad for paven og hjælpe ham i tøjet.

LÆS OGSÅKatolsk anstalt mistænkes for at kastrere sexmisbrugte drenge

Da der ikke findes noget egentligt fængsel i Vatikanet opholder den tiltalte sig i øjeblikket i et såkaldt sikkert rum i det kontorområde, hvor Vatikanets begrænsede politistyrke har til huse.

Efterforskningen af sagen kører fortsat. Næste skridt er ifølge Vatikanet at få afklaret, hvorvidt butleren har medsammensvorne.

Paven siger i en aktuel kommentar til sagforløbet, at »det smerter ham«, at en betroet medarbejder i hans allernærmeste stab har forrådt ham. Butleren boede inde i Vatikanstaten sammen med sin kone og tre børn og havde adgang til pavens mest private gemakker.

Hvis han kendes skyldig, risikerer butleren op til 30 års fængsel.

Blev forflyttet efter at have peget på problemer
Lækagesagen begyndte at rulle i januar og februar i år, da pressen blandt andet kunne gengive personlige breve sendt til paven.

Flere dokumenter indeholdt påstande om korruption og kammerateri i forhold til arbejdskontraker i den lille stat.

Et personligt brev fra ærkebiskop Carlot Maria Vigano, der tidligere fungerede som viceguvernør i Vatikanet, dokumenterer angiveligt, at biskoppen blev forflyttet til Washington, efter at han havde gjort opmærksom på problemer med korruption og kammerateri.

I et af brevene skriver den forflyttede ærkebiskop blandt andet, at han mener, at han på baggrund af sine anklager har været udsat for en smædekampagne fra Vatikanet, skriver Reuters.

FACEBOOKBliv ven med Politiken