Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 5. jul. 2012 KL. 12.14

Forgældede Cypern spiller Rusland og EU ud mod hinanden

Cyperns præsident bekræfter, at han ud over krisestøtte fra EU og IMF også prøver at låne penge i Rusland.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Cyperns kommunistiske præsident, Demetris Christofias, håber, at hans land trods sit akutte behov for en EU redningspakke kan slippe for nogle af de samme skrappe betingelser, blandt andet Grækenland har fået i sine redningspakker.

Under et møde med europæiske journalister i dag i den cypriotiske hovedstad, Nicosia, bekræfter Christofias, at Cypern også prøver at få hjælp fra Rusland.

»Vi sendte vores anmodning til Rusland og EU på samme tid«.

»Det er tænkeligt, at EU’s betingelser vil være skrappere end russernes. Russerne vil som gode venner af Cypern ønske at tage sig godt af os«, siger den russisktalende og sovjetiskuddannede Christofias, der er EU’s eneste kommunistiske leder.

Cypern er nyt formandsland i EU
Cyperns regering sendte formelt sin ansøgning om hjælp fra EU og Den Internationale Valutafond (IMF) sidste mandag, mindre end en uge inden landet 1. juli overtog EU-formandskabet fra Danmark.

På grund af Cyperns nære politiske og økonomiske forhold til det kriseramte Grækenland er de cypriotiske banker voldsomt berørt af det græske kollaps.

Det er ikke oplyst, hvor mange penge Cypern har brug for. Den såkaldte trojka af eksperter fra EU, IMF og Den Europæiske Centralbank er i Nicosia for at analysere situationen og vurdere det præcise behov.

LÆS OGSÅCypern venter redningspakke i denne måned

Flere nationale medier mener, at Cypern kan have brug for støtte på mindst 10 milliarder euro, hvilket svarer til 60 procent af Cyperns bruttonationalprodukt.

Cypern har allerede lånt 2,5 milliarder euro af Rusland på ekstremt gode betingelser og uden et eneste af de skrappe reformkrav, der knytter sig til redningspakkerne fra EU og IMF.

Der er fordomme og forudindtagede holdninger, der beskriver os som fange af Rusland

Cyperns kommunistiske præsident, Demetris Christofias

Præsident Christofias lyder dog ikke til at tro, at Cypern denne gang kan klare sig udelukkende med russiske penge.

»Lad os se, om ikke vi kan klare begge dele«.

»Men der er fordomme og forudindtagede holdninger, der beskriver os som fange af Rusland. Rusland er ikke fortidens Sovjetunionen. Jeg kan ikke se, at vi gør noget galt«, siger Christofias.

ritzau