Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Portræt: Republikansk kriger entrerer præsidentvalget
Kampklar. Mitt Romney (t.v.) har valgt Paul Ryan til sin kamp mod præsident Barack Obama og vicepræsident Joe Biden. - Foto: Steven Senne/AP
Paul Ryan kan som vicepræsidentkandidat hjælpe Romney på tre afgørende områder - og måske skade ham dér, hvor det gør mest ondt.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Valgkamp i USA
Det er bestemt ikke hver dag, at den republikanske højrefløj og demokraterne jubler på samme tid, men i dag bliver noget af en undtagelse.
Når republikanernes præsidentkandidat, Mitt Romney, klokken 15 præsenterer kongresmand Paul Ryan som sin vicepræsidentkandidat, vil jublen i hvert fald være højlydt på højrefløjen. 42-årige Ryan er en sand økonomisk kriger fra den Tea Party-støttede højrefløj, der tordner mod skattestigninger og offentligt styret sygeforsikring.
LÆS OGSÅMedier: Romney har udpeget sin vicepræsidentkandidat
Siden 1999 har han repræsenteret staten Wisconsin i Kongressens underhus, Repræsentanternes Hus, og sidste år brød han for alvor igennem på den store scene. Han var ophavsmand til republikanernes budgetforslag for nationen, og pludselig blev han en af de mest centrale politikere i USA.
Hans udspil indeholdt store offentlige nedskæringer - bortset fra på militæret - og en kraftig reform af ’medicare’, sundhedsforsikringen til ældre amerikanere. Hans forslag - og person - blev derfor et af de tilbagevendende emner under de republikanske primærvalg, og det er derfor ikke den store overraskelse, at Mitt Romney vælger ham som sin partner i sit livs vigtigste valg.
Groft sagt kan Paul Ryan hjælpe ham med tre afgørende aspekter af valget:
1) Angribe Obama på økonomien
Valgets uden sammenligning vigtigste emne er økonomien. Arbejdsløsheden ligger på 8,3, og gælden er en stor belastning for verdens eneste tilbageværende supermagt.
Paul Ryan er bedre end nogen anden i det republikanske parti i stand til at formulere en klar økonomisk, konservativ politik, som angriber præsident Barack Obama der, hvor han er mest sårbar - på de økonomiske resultater.
Også Obamas ganske upopulære sundhedsreform vil Ryan være i stand til at angribe med troværdig og velsmurt retorik. Faktisk er Paul Ryan en af de få republikanske politikere, som Barack Obama har udtrykt stor respekt for.
2) Samle højrefløjen
Den konservative højrefløj har aldrig været frygtelig vild med mormonen Mitt Romney, som var guvernør i en af USA’s mest liberale stater Massachusetts. I foråret så Romney ud til at have styr på højrefløjen, blandt andet med gentagne løfter om at rulle præsident Obamas sundhedsreform tilbage.
Poul Ryan
Blå bog
Men de seneste uger er bekymringen vokset, og konservative stemmer – for eksempel medier som The Wall Street Journalist og Weekly Standard - har appelleret kraftigt til Mitt Romney om at vælge en markant konservativ vicepræsidentkandidat. De har fået, hvad de ønskede, og Romney kan nu regne med ro på bagsmækken.
3) Samle stemmer i Midtvesten
Paul Ryan kommer fra Wisconsin - en stat, som nok ikke ringer de store klokker i Danmark.
I USA spiller den midtvestlige stat ved grænsen til Canada dog en central rolle. En politisk strid om fagforeningers rettigheder fik demokraterne i staten til at fremtvinge en folkeafstemning om, hvorvidt den republikanske guvernør Scott Walker skulle gå af. Afstemningen tiltrak hele USA’s opmærksomhed – og republikanerne endte med at vinde en klar og symbolsk kæmpestor sejr.
Demokraterne plejer at vinde Wisconsin ved præsidentvalgene, men med Ryan på stemmesedlen kan det måske ændre sig.
Og mon ikke Mitt Romney håber, at Wisconsin-politikeren kan appellere til de øvrige vælgere i Midtvesten. Hvis den energiske, karismatiske kongresmand - som ikke har taget mange kilo på, siden han som ung arbejdede som fitnesstræner - kan være med til at sikre Romney sejren i den store, uforudsigelige svingstat, Ohio, vil Romney have taget et pænt skridt mod Det Hvide Hus.
Derfor smiler demokraterne
Selv om Paul Ryan har nogle åbenlyst stærke sider, er det allerede begyndt at pible ud med demokratisk jubel over Romneys valg. Obama & co. håber, at Paul Ryans højreorienterede kurs vil skræmme midtervælgerne over i armene på demokraterne, og det plejer i sidste ende at være netop den vælgergruppe, der afgør amerikanske præsidentvalg.
For eksempel er der mange ældre, midtersøgende vælgere i Florida - den største af alle svingstater. Obama-kampagnen vil gøre alt, hvad den kan for at bruge Ryans reform af sygeforsikring til skræmme de ældre vælgere.
Bill Burton, medstifter af USA’s største pro-Obama-gruppe, Priorities USA Action, skriver på Twitter, at Paul Ryan er en af de eneste vicepræsident-kandidater, der kan ændre valgets udvalg. »Men ikke på den måde, som han (Romney, red) ønsker det«, lyder det fra Burton.
Se også
Brande og hærværk i nat i svenske byer
Urolighederne i Stockholm fortsatte i nat og spredte sig til Linköping og Örebro.
Rejsekortet er på kant med loven
Seks busser i Slagelse sat i brand
Fire busser er brændt, og to er kraftigt brandskadet i den sjællandske by. Branden menes at være påsat.
Hjemløsetallet stiger fra 5.000 til 6.000
Især mange flere unge mennesker ender på gader, herberger og forsorgshjem.
Ekstrem hedebølge i Indien: Mindst 84 personer er døde
Foto: Hus sat til salg for svimlende 1,1 milliard kroner
Bakken er en 'up yours' til Dansk Folkeparti
Dansk Folkepartis forsøg på at tage patent på det »ærkedanske« dementeres på Dyrehavsbakken.
Krag svarer lægerne igen: Jeg har ingen plan om at detailstyre jeres arbejde
Simon så sin afdøde kollega i Facebook-reklame: »Jeg er moralsk forarget«
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste om valget
Kandidaterne tweeter