Søren Larsenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Søren Larsenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Lokalbanerne har modsat jernbanens hovedstrækninger ikke et system til automatisk at bremse tog, som kører videre trods rødt signal.

Mere end 40 gange har Lokaltog passeret et rødt signal

Togulykke på Gribskovbanen. Video: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Torsdagens togulykke fandt sted på den travleste strækning i Danmark uden et sikkerhedssystem, som automatisk kan bremse tog, der kører forbi et rødt signal.

To lokaltog stødte ved 6.30-tiden frontalt ind i hinanden ved en overkørsel nær Isterødvejen ved Kagerup nord for Hillerød. 17 personer af de 37 personer om bord på de to tog blev kvæstet ved sammenstødet. Myndighederne betegnede i timerne efter ulykken tilstanden for fem af de tilskadekomne som kritisk.

Søren Larsenhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her