Tilbud: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Brandvæsenet tilkaldt til Legoland for at få gæster fri af forlystelse.

Drama i Legoland: Gæster sidder fast i forlystelse 10 meter over jorden

Arkivfoto:  Finn Frandsen
Arkivfoto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

En forlystelse i Legoland i Billund er gået i stå cirka 10 meter over jorden. Brandvæsenet er tilkaldt for at få gæsterne ned, skriver Ekstra Bladet, som har talt med brandvæsenets operationschef, Morten Jeppesen.

»Alle har det godt og er ved godt mod. De sidder stille og roligt i vognen, der heldigvis er retvendt«, siger han til avisen.

Legoland bekræfter kortfattet over for Ritzau, at en af forlystelserne er gået i stå som følge af et midlertidigt driftsstop. Forlystelsesparken understreger, at der er styr på situationen.

»Sikkerhedssystemerne har fungeret, som de skal, og derfor er forlystelsen stoppet«, skriver Legoland i en skriftlig kommentar og fortsætter:

»Da forlystelsen er standset i højden, skal gæsterne hjælpes ned ved hjælp af beredskabet, og derfor tager det lidt længere tid end ved et almindeligt driftsstop«, lyder det.

Legoland understreger derudover, at årsagen til driftsstoppet selvfølgelig skal undersøges.

»Forlystelsen kommer først til at køre igen, når den er grundigt kontrolleret og godkendt«.

Ritzau har spurgt Legoland, hvilken forlystelse der konkret er tale om, og hvor mange gæster der skal hjælpes ned.

Opdateres ...

Ritzau

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her