Odense vil samle utilfredse kolonihavekommuner i fælles offensiv. Målet er at få regeringen til at stramme lovreglerne. Minister erkender problemet.

38 kolonihaveejere meldt til politiet i omstridt haveforening

240 kvadratmeter skal pilles af dette landskendte  kolonihavehus, før det bliver lovligt. Ne det afvcuser ejeren der nu e neldt til politiet som en af 38 kolonihaveejere i Lilletofften. Foto: Finn Frandsen
240 kvadratmeter skal pilles af dette landskendte kolonihavehus, før det bliver lovligt. Ne det afvcuser ejeren der nu e neldt til politiet som en af 38 kolonihaveejere i Lilletofften. Foto: Finn Frandsen

Kolonihaveforeningen Lilletoften i Odense slår snart sagt alle rekorder, når det gælder ulovligt store kolonihavehuse.

Det største er målt til 369 kvadratmeter mod de maksimalt tilladte 60 kvadratmeter. Men den landskendte forening kan formentlig bryste sig af flere rekorder:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her