Kronik afSigge Winther Nielsen

Sigge Winther Nielsen er direktør for Invi, Institut for vilde problemer.

Mens politikerne strides om nuancer, ruller kunstig intelligens gennem kontorer og lagerhaller. 67 procent af danskerne mener nu, at det går for stærkt med ai. Hvad sker der, når arbejdet forsvinder og erstattes af computerkraft, som ikke skal betale skat? Det rejser fundamentale spørgsmål, som politikerne skylder svar på. Nu.

Silicon Valley undergraver det danske lighedssamfund

Rettelse: Kroniken indeholdt tidligere følgende udsagn: Arbejderbevægelsens Erhvervsråd meldte i sidste uge, at hver anden dansk virksomhed nu forventer fyringer som følge af ai. Det er ikke korrekt og er derfor fjernet.

Det var et af de mere besynderlige øjeblikke i nyere dansk debatkultur. I et tv-studie sidder partilederne og strides om 50 grå nuancer, men så hæver Lars Boje Mathiesen stemmen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her