Regeringen afsætter en milliard til forskning på korte uddannelser

FORSKNING. Professionshøjskolerne skal have del i forskningkronerne, for at vi kan få blandt andet dygtige lærere og pædagoger, fastslår Morten Østergaard (R)
FORSKNING. Professionshøjskolerne skal have del i forskningkronerne, for at vi kan få blandt andet dygtige lærere og pædagoger, fastslår Morten Østergaard (R)
Lyt til artiklen

Mere end en milliard til forskning og udvikling på professionshøjskoler og erhvervsakademier. Det er, hvad regeringen afsætter i det forslag til en ny finanslov, der præsenteres mandag.

Dermed er der for første gang faste beløb til forskning på andre uddannelsesinstitutioner end universiteter. Pengene er afsat som 355 millioner kroner hvert år fra 2013 til 2015 og skal bruges til at oprette nye ph.d.-stipendier og til, at undervisere kan forske. »Hvis vi vil have dygtige lærere, pædagoger og sygeplejersker, skal de i deres uddannelse have adgang til den nyeste viden om deres fag. Pengene skal sikre, at den nye viden er til stede og udvikles på professionshøjskoler og erhvervsakademier«, siger uddannelsesminister Morten Østergaard (R)

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her