Skybrud truer store dele af landet

Der har ikke været meget at bruge gummistøvlerne til i denne sommer, men i dag skal de måske findes frem. Der kommer en hel del regn i storen dele af landet. 
Foto:Thomas Borberg Thomas Borberg/POLFOTO
Der har ikke været meget at bruge gummistøvlerne til i denne sommer, men i dag skal de måske findes frem. Der kommer en hel del regn i storen dele af landet. Foto:Thomas Borberg Thomas Borberg/POLFOTO

Det har ikke ligefrem lignet en dansk sommer, det der er foregået de seneste tre måneder. Men nu begynder vejret så småt at ligne sig selv, og i dag er der risiko eller chance for at blive godt gennemblødt, hvis man bliver fanget udenfor på det forkerte tidspunkt.

DMI melder om risiko for kraftig regn og skybrud i store dele af landet i løbet af lørdagen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her