Universiteter, it-eksperter og kommuner vil gennemføre forsøg med selvkørende busser. Men regeringen afviser at lempe de krav, der forsinker satsninger på de nye transportmidler. Ministeren venter på en evaluering af de nuværende regler.

Test af selvkørende busser venter og venter: »Det er uheldigt, at man har en forsøgsordning, hvor det er svært at komme til at forsøge noget som helst«

Foto: PR/Rasmus Degnbol
Foto: PR/Rasmus Degnbol
Lyt til artiklen

Selvkørende køretøjer kan klare det meste. De bremser automatisk for forhindringer og manøvrerer uden problemer rundt i de områder, de sendes ud i.

Men de kan ikke klare den største forhindring af dem alle: Bureaukratiet står indtil videre i vejen for forsøgene med de moderne køretøjer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her