Fra snitsår til lækker barbering: Den dyreste skraber er den bedste

Engangs. De billige engangsskrabere er blevet populære hos den kvindelige befolkning, viser nye tal fra Coop Analyse. Men den dyreste variant fra Gillette vinder testen.
Engangs. De billige engangsskrabere er blevet populære hos den kvindelige befolkning, viser nye tal fra Coop Analyse. Men den dyreste variant fra Gillette vinder testen.
Lyt til artiklen

Huden skal være blød som fløjl. Vi barberer os som aldrig før, og vi kan sagtens bruge de billigste skrabere fra supermarkedets hylder. Det afslører Coop Analyse, der oplever en massiv efterspørgsel efter engangsskrabere til kvinder.

Coop, der blandt andet ejer Irma, Kvickly og SuperBrugsen, solgte sidste år hele 25 procent flere af de feminine engangsskrabere sammenlignet med året før. Det stigende salg skyldes især vores hang til at barbere de mest intime dele, fortæller kategorichef Tove Siegfredsen:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her