Afrikanske lande siger nej tak til genbrugstøj

Mozambigue er et af flere afrikanske lande, hvor der bliver solgt genbrugstøj fra Vesten. Her på et marked i Chimoio. Foto: Ton Rulkens/WikiCommons
Mozambigue er et af flere afrikanske lande, hvor der bliver solgt genbrugstøj fra Vesten. Her på et marked i Chimoio. Foto: Ton Rulkens/WikiCommons
Lyt til artiklen

Otte ud af ti stykker tøj, som handles i det østafrikanske land Ugandas tøjforretninger og små markedsboder, har tidligere været båret af vesterlændinge. Helt præcist er over 80 procent af alt tøj, der sælges i Uganda, genbrugstøj fra den vestlige verden, blandt andet fra Danmark. Og billedet er det samme i andre afrikanske lande.

Handlen med genbrugstøj giver fattige afrikanere mulighed for at købe tøj til lave priser og ofte af god kvalitet. Men sammen med importen af billigt tøj fra Asien har det importerede genbrugstøj stort set gjort det af med den afrikanske tøjindustri. For eksempel er beskæftigelsen i Kenyas tekstilindustri faldet fra engang omkring en halv million til nu anslået cirka 20.000 ansatte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her