Klarlunds klumme: Cigaretsælgende butikker bør få Licence to kill

På trods af at loven forbyder butikker at sælge tobak til personer under 18 år, finder man ikke den store iver, når det gælder håndhævelse af denne lov. Arkivfoto Martin Lehmann
På trods af at loven forbyder butikker at sælge tobak til personer under 18 år, finder man ikke den store iver, når det gælder håndhævelse af denne lov. Arkivfoto Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Der udvises stor iver, når det gælder om at kontrollere, at parkeringsreglerne overholdes. Samme iver finder man ikke, når det gælder håndhævelse af loven, der forbyder butikker at sælge tobaksvarer til personer under 18 år.

I den forgangne uge kunne Politiken vise, at 16-årige Fabian uden problemer kunne købe cigaretter i 18 ud af 20 butikker. Det står i kontrast til regeringens mål om en røgfri generation, hvor planen er, at ingen børn og unge ryger i år 2030. I 2016 blev der således blot givet to bøder for overtrædelse af forbuddet mod at sælge cigaretter og andre tobaksvarer til mindreårige. I praksis er der intet, der hindrer, at under-18-årige køber smøger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her