Spørg Bente Klarlund: Er det muligt at træne en overaktiv blære? Og kan man bremse diabetes?

Med knibeøvelser kan blæren trænes til at rumme mere urin og dermed undgå at skulle tisse så ofte.
Med knibeøvelser kan blæren trænes til at rumme mere urin og dermed undgå at skulle tisse så ofte.
Lyt til artiklen

En overaktiv blære kan trænes

Anonym: Jeg drikker 1 liter eller mindre væske i løbet af dagen , og prøver jeg at skrue op for det, skal jeg tisse hele tiden. Kan man ’træne sig op’ til at kunne drikke mere uden at skulle tisse 40 gange på en dag, eller kan det hænge sammen med min bækkenbund, som nok er mærket efter tre fødsler?

Bente Klarlund Pedersen: Du har nok det, man vil kalde en overaktiv blære. De hyppigste symptomer er stærk vandladningstrang, hvor man skal tisse nu og her, eller at man ofte skal tisse i dagtimerne – måske 10-12 gange. Der er også nogle, der vågner flere gange om natten for at tisse. Oplever man, at sådanne symptomer opstår pludseligt, og er man samtidig træt, alment påvirket eller taber sig i vægt, og/eller hvis der er blod i urinen, bør man søge læge. Der kan være tale om årsager i nyrer, blære, nervesystem eller stofskifte. Ofte finder man imidlertid ingen forklaring.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her