Mathias Jerup Jensen har seks-syv forskellige røde pebre i hænderne, før han finder den største og pæneste. Den ryger ned i kurven til et lige så nøje udvalgt arsenal af agurk, tomat, avokado og løg. Vi befinder os i Rema 1000 på Rosenørns Allé på Frederiksberg.
Den høje unge mand bevæger sig hjemmevant over til en hylde i frugtafdelingen uden at finde, hvad han søger. Heldigvis kan en ansat opspore en honningmelon, så indtil videre har den 29-årige fået alt på den digitale dosmerseddel, han styrer efter.
Han køber ikke ind til sig selv, men til en medborger, der har uploadet sin indkøbsliste til Rema 1000’s app med Vigo – en deleøkonomisk platform for indkøb og udbringning af dagligvarer, som ifølge udbyderen er downloadet af 250.000 mennesker.
Honningmelonen lægges i kurven, og Mathias kan swipe endnu en vare til højre som tegn på, at den er købt. Er varen udsolgt, swipes til venstre, og så kan man som bud aflæse, om kunden ønsker en erstatningsvare eller ej.
