På restaurant Palægade har der været 350 forskellige sild på kortet de tre år, restauranten har eksisteret. Nu er 100 af opskrifterne samlet i en bog, der udkommer i dag. En seriøs moppedreng, der ikke kun har som mission ikke bare at få folk til at spise flere sild. Nej, de vil gøre silden sexet.

Sildebibel er landet: Sild skal være sexet


Sild er godt, råbte fiskekonerne. Og det skal vi lære igen, mener Simon Olsen (tv.), restaurantchef på Palægade, og sommelier Rasmus Amdi, der lavet en kilotung bog om sild. 

   Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Sild er godt, råbte fiskekonerne. Og det skal vi lære igen, mener Simon Olsen (tv.), restaurantchef på Palægade, og sommelier Rasmus Amdi, der lavet en kilotung bog om sild. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Lyt til artiklen

En julefrokost uden sild? Næppe. Sildefri påskefrokost. Nej nu må jeg være fri. En tur på frokostrestaurant og direkte til maden med rullepøse? Ikke rigtigt, vel?

Først sild.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her