Den samme Mercedes blev også testet sidste år, og da fik den 'kun' fire stjerner. Sidste år fik den nye Renault Laguna som hidtil eneste bil topkarakteren på de fem stjerner, og den var inden, reglen om ekstra point for selealarmen blev indført. Fire stjerner til Vectra En række andre helt nye biler er også kommet med i den seneste crashtest fra Euro NCAP, der har bilistorganisationen FDM som dansk deltager. 2002-udgaven af Opel Vectra, der har været på markedet herhjemme i et par uger, noterer sig for fire stjerner, og det samme gør den nye VW Polo, der kom på markedet i starten af 2002. Ved en tidligere crashtest i år viste det sig, at Poloen havde en svaghed i fodrummet, der kunne øge risikoen for benskader. Nu har VW ændret på konstruktionen af førerens fodhviler, og hvis nogle af de ca. 1.200 danske ejere af den nye Polo ønsker at få deres bil bragt op på de seneste sikkerhedsniveau, kan det gøres gratis på værkstedet. Ved hjælp af bilens stelnummer kan værkstedet se, om der er tale om en bil med eller uden det forstærkede fodrum, oplyser VW-importørens informationschef Henrik Hagen. Stort set alle de testede opnåede dårlige karakterer i disciplinen 'beskyttelse af fodgængere'. Det er kun ros til én, nemlig firehjulstrækkeren Honda CR-V, der fik tre ud af fire stjerner på dette område. Alle de øvrige biler fik kun en stjerne.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Debatindlæg af Lærke Malmbak