Elektronikgigant: Pas på 3D-fjernsyn

Lyt til artiklen

Flerdimensionelt TV. De første 3D-fjernsyn til danske hjem landede i denne uge i elektronikbutikkerne – sammen med en advarsel om bivirkninger ved at se 3D-tv fra storproducenten Samsung.

3D-billeder kan udløse epileptiske antal, men kan også påvirke folk, der ikke har epilepsi, står der i den brugsanvisning, som følger med Samsungs 3D-tv.

»Nogle seere kan opleve epileptiske anfald eller tilfælde ved udsættelse for visse blinkende billeder eller lys, der findes i visse tv-billeder eller videospil. Hvis du eller en af dine pårørende har en fortid med epilepsi eller anfald, skal du konsultere en læge, inden du bruger 3D-funktionen. Men også personer uden (..) epilepsi kan have en ukendt tilstand, der kan medføre ’epileptiske (fotofølsomme) anfald’«, skriver Samsung.

Ingen videnskabelig dokumentation
Signalerne kan være ændret syn, svimmelhed, trækninger i øjne, kvalme, bevidstløshed eller krampetrækninger.

FAKTA3D-briller til TV koster dyrt

Men ifølge Samsungs nordiske pr-chef, Erik Johannesson, er det mest af alt et forsigtighedsprincip: »Samsung har ingen videnskabelig dokumentation for bivirkningerne. Men når vi tilbyder kunderne den fantastiske oplevelse, som 3D-tv er, finder vi det klogt som ansvarligt foretagende også at informere om mulige sideeffekter. Advarslerne i brugsanvisningen er voldsomme, men udtryk for en blanding af juridisk forsigtighed og en opfordring til sund fornuft hos brugerne«, siger Erik Johannesson. Udmelding fra Epilepsiforening Rådgiver i Dansk Epilepsiforening, sygeplejerske Lotte Vinther Andersen, fortæller, at det især er personer med såkaldt fotosensitiv epilepsi, der er i farezonen. »Et epileptisk anfald hos denne gruppe resulterer normalt i både kramper og bevidstløshed«, siger hun og råder folk med epilepsi til at se 3D i korte perioder og til at tænde masser af lys i rummet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her