Kræftforening: Smøger bør koste 60 kroner

Det skal være dobbelt så dyrt at ryge, og prisen skal sættes op i et hug, mener Kræftens Bekæmpelse. Det får flest til at stoppe med rygningen.
Det skal være dobbelt så dyrt at ryge, og prisen skal sættes op i et hug, mener Kræftens Bekæmpelse. Det får flest til at stoppe med rygningen.
Lyt til artiklen

Rygning fører hvert år til, at 4.500 danskere taber kampen mod kræften. Men politikerne er meget fodslæbende, når det gælder om at bekæmpe smøgerne.

Det mener Kræftens Bekæmpelse på trods af indførelsen af loven mod passiv rygning, som trådte i kraft i august 2007.

»I Danmark har vi ikke som i Norge eller Irland en politik, der skal bekæmpe rygning. Indtil videre har man kun ønsket at bekæmpe passiv rygning. Men hvis man sætter prisen op i et hug, er der mange rygere, der holder op, viser internationale undersøgelser. Derfor bør cigaretterne koste 60 kroner pakken, som de gør i Norge og England«, siger projektchef i Kræftens Bekæmpelse Niels Them Kjær.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her