Med røven i vandskorpen

Lyt til artiklen

Flere og flere kaster sig ud i den specielle form for sport, som er den hurtigst voksende sejlsport i verden.

Vinden er lige i underkanten, men den skulle tage til i løbet af den næste halve time«, fortæller Lars Dam, 35 år, og en af pionererne i kitesurfingsporten herhjemme. Det er efter flere mislykkede forsøg på grund af manglende vind lykkedes at få en aftale i stand, hvor vi kan få lov at følge ham og nogle af hans venner, mens de kitesurfer på havet. GUIDEKom sikkert i gang med kitesurfing Det er tirsdag formiddag kl. 10, og vi befinder os på det allersydligste Amager, hvor Øresundsbroen kan skimtes mod øst og Køge Bugt strækker sig i en bue mod vest. Stedet er ikke just badevenligt, der lugter muggent, og før man når det åbne hav, skal man igennem en lille åbning i sivene og passere et langt stykke med mudder og grumset vand. Helt tæt på Lars har spredt kiten ud på jorden og går i gang med at pumpe luft i de tværstykker som spænder kiten ud og sørger for, at den kan flyde på vandet. Herefter påsættes de forskellige styreliner, der går mellem kiten og bommen, som er det håndstykke, man styrer kiten med. Til slut påfører Lars sig trapezen, som er den sele, der spændes om kroppen og fastgøres til styrebommen. Med brættet under armen og kiten oppe i luften vader vi mere end 400 meter ud fra kysten i lavt vand, indtil vi når en fin lille revle med hvidt sand, der rager en 30-40 cm op over vandet. Det er herfra, vi de næste par timer har fået lov til at følge kitesurfing helt tæt på. Vinden er en vigtig faktor Vinden er stadig ikke helt kraftig nok efter Lars Dams mening, og han kigger bekymret mod himlen og rynker lidt på øjenbrynene. »Den skal nok komme, det håber jeg sateme«, griner han og afslører, at han har bedt en række kitesurfing-venner kigge ud i løbet af de næste par timer. Fuld kræft frem Lidt efter stiller Lars sig ud på kanten af revlen og træder op på brættet. Han lader kiten dykke ned mod højre, og med et ryk i bommen tvinger han pludselig kiten tilbage opad og bruger kraften til at trække sig fremad. Med et løftes han op i luften og lander kort efter 2 meter ude i vandet, hvor han øjeblikkelig suser mod højre. 300 meter henne ad kysten vender han og kommer tilbage mod os med høj hastighed. Han ligger så tilbagelænet, at hans ryg næsten rammer vandskorpen, da han umiddelbart efter suser forbi os så tæt, at han nær får kantet fotografen. Kort efter er Lars inde på revlen igen. »De bedste måneder til kitesurfing rent vindmæssigt er maj og september. Her er vinden som regel stærk, og temperaturen er til at leve med«, fortæller Lars Dam. Der er længere mellem dage med god vind i sommermånederne. »Man kan snyde lidt ved at føre kiten hastigt op og ned, det giver en vis fremdrift, men ikke nok til at hoppe og lave tricks«, griner Lars.
Vinden tiltrækker kitesurferne
Hen over middag tager vinden til i styrke, og nu kommer der tydeligvis mere fart i brættet. Flere kitesurfere kommer til inde fra kysten. »Nu rykker vinden, som den skal, jeg laver lige et par hop«, råber Lars og begiver sig igen ud på vandet. Efterhånden som flere og flere kommer til fyldes himlen af forskelligt farvede kites, der suser i alle retninger. De springer på skift op i luften og laver saltoer og forskellige hæsblæsende tricks. Ofte ender det med et styrt i bølgerne, men lynhurtigt er de oppe igen
Fra optimistjolle til kitesurfing
En yngre kitesurfer, Casper Holte Nielsen på 23 år, holder en lille pause på revlen. Han startede som ung med at sejle i optimistjolle, men syntes med tiden ikke, at der var helt nok action i sporten. Han tog et 1-dagskursus i kitesurfing og brugte efterfølgende en ven til at assistere i træningen. »Jeg købte sådan en startpakke med en kite, et bræt og en trapez«, fortæller han. Da vi sidst på eftermiddagen vader gennem vandet tilbage til land, er det næsten svært at komme til for de mange kitesurfere, der er på vej ud i bølgerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her