Sundt mærke stormer frem i butikkerne

Nøglehulsmærket er meget udbredt på mejeriprodukter og brød, mens andre produktgrupper er mere langsomme om at komme med.
Nøglehulsmærket er meget udbredt på mejeriprodukter og brød, mens andre produktgrupper er mere langsomme om at komme med.
Lyt til artiklen

Trods en ganske kort levetid har nøglehulsmærket fundet vej til flere madvarer, end folkene bag havde håbet på. Det fortæller Marianne Nüchel Dittmann, projektmedarbejder ved nøglehulskampagnen. »Vores mål var, at 750 varer skulle være mærket med Nøglehullet, men nu viser de foreløbige tal fra analysebureauet Nielsen, at der er mellem 750 og 1.000 mærkede varer. Det er mange, når man tænker på, at der i et mellemstort supermarked som Rema 1000 eller SuperBrugsen er omkring 3.000 varer i alt«.

LÆS OGSÅ Supermarkeder gemmer sund mad

Mærket, som det er frivilligt at bruge, er meget udbredt på mejeriprodukter og brød, mens andre produktgrupper er mere langsomme om at komme med.

Umærkede varer forvirrer

Det ærgrer diætist Ginny Rhodes, at alle varer ikke er med, fordi det skaber forvirring, når kun det ene af to ellers ens produkter er mærket.

»Frivillighed er fint, men jeg håber, at de fleste producenter kan se fordelene ved at have mærket på, når varen lever op til det. Ellers står man med to pakker magert hakket kød, men kun det ene er mærket«, siger hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her