Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Højtuddannede kvinder: Det vigtigste ved at få børn er personlig udvikling

Personligt. Det handler om selvudvikling, når københavnerkvinder vælger at blive mødre, viser en ny undersøgelse. Kvinderne her er fra Fredriksberg og har ikke deltaget i undersøgelsen.
Personligt. Det handler om selvudvikling, når københavnerkvinder vælger at blive mødre, viser en ny undersøgelse. Kvinderne her er fra Fredriksberg og har ikke deltaget i undersøgelsen.
Lyt til artiklen

Der er mange forventninger forbundet med at blive mor. Men den fordel, de fleste kvinder forventer at få gennem et barn, er at blive udviklet som menneske, viser en helt ny undersøgelse fra Rigshospitalets Fertilitetsrådgivning, skriver Kristeligt Dagblad.

Spørgeskemaundersøgelsen er lavet blandt 340 kvinder fra Storkøbenhavn, hvoraf størstedelen er højt uddannede, så de repræsenterer ikke alle kvinder i Danmark, understreger speciallæge Kathrine Birch Petersen, der er hovedansvarlig for undersøgelsen.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her