By & Havn foreslår at åbne for flere husbåde flere steder i København. Samtidig overtager de statens vand. Og det kan sende gamle bevaringsværdige skibe ud af havnen.

Der skal være flere husbåde i havnen. Men for nogle kan prisen blive for høj

By og Havn vil forsøge at skaffe plads til flere husbåde i Københavns Havn. Men samtidig kan de sende en række historiske skibe  i vander ved Refshalevej ud af havnen, frygter ejerne, som kan se frem til voldsomme stigninger i boligudgifterne. Foto: Jens Dresling
By og Havn vil forsøge at skaffe plads til flere husbåde i Københavns Havn. Men samtidig kan de sende en række historiske skibe i vander ved Refshalevej ud af havnen, frygter ejerne, som kan se frem til voldsomme stigninger i boligudgifterne. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

I flere årtier har Københavns bystyre haft held til at undgå, at der kom husbåde langs byens kajer.

Der har ellers været store planer for at sikre, at der også skulle være plads til netop dem i havnen. De er imidlertid aldrig ført ud i livet. Virkeligheden er blevet en anden. Lange strækninger langs Københavns inderhavn er uden liv. Der er ingen både, ingen badning, ingen husbåde, men blot bebyggelse og en kajkant. Enkelte steder er der kommet badeanlæg eller badezoner og hist og her forbedrede promenader langs vandet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her