Over 1.000 unge mister dagpenge uden at have været i job

Akademikere. Djøf vil gerne lave en tidsbegrænset forsøgsordning for langtidsledige nyuddannede, der har mistet retten til dagpenge, som skal løbe frem til 2016.
Akademikere. Djøf vil gerne lave en tidsbegrænset forsøgsordning for langtidsledige nyuddannede, der har mistet retten til dagpenge, som skal løbe frem til 2016.
Lyt til artiklen

Mere end 1.100 nyuddannede jurister, økonomer, ingeniører og andre akademikere i Akademikernes A-kasse, landets største a-kasse for akademikere med 190.000 medlemmer, har mistet dagpengene uden nogensinde at have været i job, viser en opgørelse, som har rystet juristerne og økonomernes forbund, Djøf. Ledigheden blandt de nyuddannede akademikere er på mere end 30 procent.

»Det er samfundsmæssigt og menneskeligt spild af dimensioner, at unge med de mest opdaterede kvalifikationer ikke kan finde fodfæste på arbejdsmarkedet. Det kan godt være, at der lige i øjeblikket er uddannet for mange, men det er jo svært at lave om. Og vi kan se på prognoserne, at der nogle år ud i fremtiden vil være for mange kandidater«, siger formand Allan Luplau, Djøf Privat, der tilføjer, at erfaringerne med at tilbyde nyuddannede med en videregående uddannelse mere uddannelse eller flere jobsøgningskurser er dårlige.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her