De er mest kendt for deres tøj. Men den svenske tøjkæde Hennes og Mauritz (H&M) sælger også billige ringe, øreringe og halskæder, og nu vil man sikre sig, at smykkerne bliver produceret under rimelige arbejdsforhold. Kummerlige forhold Trangen til et kontroltjek blandt de kinesiske underleverandører fik H&M efter denne uges afsløringer i Politiken og Sveriges Radio af kummerlige forhold for kinesiske arbejdere i smykkeindustrien. »Jeg blev oprørt over, hvad jeg hørte og kontaktede straks vores kontor i Kina for at kontrollere, at de nævnte leverandører ikke leverer til H&M. Jeg bad også vores personale om at kontrollere, at de arbejdsmiljøproblemer, der blev nævnt, ikke findes hos de virksomheder, der laver smykker til H&M«, siger Ingrid Schullström, der er chef for miljø og socialt ansvar hos Hennes & Mauritz. Dødelig sygdom Hun understreger, at tøjkoncernen ikke har noget direkte at gøre med den konkrete sag, hvor underleverandører og arbejdere har beskyldt den kinesiske fabrik Dragon Jewellery for at byde sine ansatte dårlige arbejdsvilkår. Fabrikken, der blandt andet sælger smykker til Glitterbutikkerne i Danmark, hævdes at have udsat arbejderne for 16-timers arbejdsdage, fysisk mishandling og ingen åndedrætsbeskyttelse, hvilket har øget risikoen for at udvikle den dødelige sygdom 'støvlunger'. Det er især slibningen af halvædelsten, der er problematisk, da de store smykkefabrikker ofte udliciterer arbejdet, så det foregår i private hjem under primitive vilkår. Smykker af plast Smykkerne er egentlig kun en lille del af H&M's sortiment, men det er ifølge Ingrid Schullström netop en af de vigtigste grunde til, at man bliver nødt til at følge op på den aktuelle sag, så der ikke går noget galt. »Vi er ikke lige så specialiserede i smykker som i tekstiler. Derfor synes vi, det er nødvendigt at studere problematikken nærmere. Det, som vi hidtil er kommet frem til, er, at størstedelen af de smykker, vi køber i Kina, er lavet af plast - ikke sten. Men H&M er endnu ikke færdige med at undersøge sagen helt og kommer i den nærmeste fremtid til at se nærmere på både Kina og andre markeder«, siger chefen for miljø og socialt ansvar. Kontrollerer ikke alle virksomheder Smykkebutikken Glitter er lige nu på vej til Kina for at tjekke sine underleverandører. H&M har allerede 10 ansat i Kina til det samme. Blandt andet fordi store dele af tøjproduktionen også foregår i landet. De 10 medarbejdere kontrollerer alle fabrikker, som er med i produktionen af H&M's produkter. »Vi kontrollerer til gengæld ikke de virksomheder, som vore leverandører køber sit råmateriale fra«, siger Ingrid Schullström. Den svenske tøjkoncern offentliggjorde torsdag deres CSR-rapport for 2005, hvor netop etiske som arbejdsmæssige retningslinjer fremgår for at forhindre sager, som den Glitter lige nu er havnet i.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Vi klager! Ja, men det gjorde vi også i gamle dage
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce