Trods en ihærdig indsats er det ikke lykkedes charterselskaberne at finde erstatningsrejser for de danske familier, der skulle have været af sted på charterferie til Egypten, Tunesien og Marokko i skolernes vinterferie. De næste to uger har danske skolebørn vinterferie, og her vil i alt 28.000 danskere rejse på charterferie i udlandet. 5.000 rejser aflyst Yderligere 5.000 skulle have været af sted, men de må vinke farvel til deres planlagte ferie på grund af uroen om Muhammed-tegningerne. »Uroen i mange muslimske lande har betydet, at rejser til traditionelt store vinterferielande som Egypten, Marokko og Tunesien er aflyst. Selvom hele branchen har arbejdet på højtryk for at skaffe ekstra kapacitet til andre destinationer, har vi ikke fundet hoteller nok til alle, og omkring 5000 er desværre strandet i Danmark«, siger Stig Elling, salgsdirektør i Star Tour.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce