De danske fiskere fik sidste år 2,9 milliarder kroner for deres landinger, fremgår det af en opgørelse fra Fødevaredirektoratet. Og det er en stigning i bruttoindtjeningen på otte procent, til trods for, at de landede 17 procent mindre end i 2004, nemlig 903 ton. Fremgangen er kommet særligt hos store vestjyske fiskerbåde med sild og makrel som bytte, mens også fiskeriet efter torsk, tunge og jomfruhummer har givet større indtjening. Til gengæld faldt bruttoindtjeningen blandt andet på rødspætter. Sorte udsigter for dansk fiskeri Under alle omstændigheder ser det generelt ret sort ud for dansk fiskeri, også for indeværende års vedkommende, vurderer Fødevareøkonomisk Institut. Store dele af fiskeriet er ikke rentabelt, når udgifter til drift og renteudgifter på investeringer trækkes fra bruttoindtjeningen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce