Den danske velfærd er truet på længere sigt, og det er nødvendigt at tage fat på omfattende velfærdsreformer for at sikre balance i budgetterne. Hellere i dag end i morgen. Det slår Velfærdskommissionens formand, økonomiprofessor Torben M. Andersen, fast i forbindelse med offentliggørelse af en ny analyserapport. Finanser i minus om ti år Rapporten, der blev offentliggjort i dag, sætter en tyk streg under, at der er behov for indgreb i takt med, at der blive flere ældre. Torben Andersen understreger over for Ritzau, at man ikke kan løse alting i ét hug, men at det er nødvendigt at tage fat med det samme. Samtidig viser rapporten, at en afskaffelse af efterløn for alle under 50 år kun vil løse halvdelen af de budgetproblemer, der tegner sig i fremtiden. »Det løser i sig selv ikke det hele, men det vil kunne afhjælpe en del af problemet. Derudover vil en afskaffelse af efterlønnen udskyde det tidspunkt, hvor de offentlige finanser går i minus med 10 år«, siger Torben Andersen. Krisen er ikke lige om hjørnet Den nye analyserapport viser, at der uden reformer vil komme underskud på de offentlige finanser i 2022, men at en afskaffelse af efterlønnen vil udskyde tidspunktet til 2032. Torben Andersen ønsker ikke at komme med konkrete anbefalinger om, hvordan problemerne skal imødegås. »Det må vente til Velfærdskommissionens endelige rapport kommer den 7. december. Den nye analyserapport skal ses som en slags politisk forbrugeroplysning, hvor vi tydeliggør effekterne af forskellige reformer«, siger han. Samtidig understreger Torben Andersen, at reformer ikke er til at komme uden om. »Hvis vi ikke laver reformer, kan det på sigt betyde en krisesituation med behov for drastiske indgreb. Men jeg vil godt understrege, at det altså ikke er lige om hjørnet«, siger Torben Andersen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce