Det britiske flyselskab British Airways har aflyst to afgange fra London - den ene til USA og den anden til Saudi-Arabien - af sikkerhedsmæssige årsager, oplyser selskabet. Selskabet uddyber ikke den præcise årsag til aflysningerne, men siger, at beslutningen er taget på baggrund af regeringens henstilling om at aflyse de afgange, hvor der er mistanke om at sikkerheden kan være i fare på grund af terror. »BA 223 fra Heathrow til Washington søndag og BA 263 fra Heathrow til Riyadh mandag er blevet aflyst på baggrund af råd fra den britiske regering«, sagde en talsmand for British Airways uden at give yderligere oplysninger.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce