Danmarks største bankkoncern, Danske Bank, kom ud af 2003 med et rekordoverskud på 13 milliarder kroner før skat. Det er en fremgang på 1,9 milliarder kroner i forhold til året før. Det skyldes først og fremmest, at bankens indtjening på værdipapirer er mere end fordoblet. Når det gælder den egentlige bankforretning, har Danske Bank i det forløbne år sparet sig til en lille vækst i sin basisforretning. Før omkostninger faldt basisindtægterne fra 27 milliarder kroner til 26,9 milliarder kroner. Men da driftsomkostningerne samtidig er faldet fra 15,5 milliarder kroner til 14,8 milliarder kroner, ender banken med en fremgang i basisindtjeningen på en halv milliard kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen