Jyske Bank i Silkeborg fik for 2003 et rekordresultat før skat på 1,8 milliarder kroner, hvilket er cirka 800 millioner kroner mere end året før. Det skyldes til dels en gevinst på 533 millioner kroner fra salget af lokalbankernes realkreditinstitut, Totalkredit. Jyske Bank ejede godt 20 procent af aktierne. Tjener godt på gebyrer Gebyrindtægterne steg netto med 23 procent til 931 millioner kroner på grund af indtjening på konvertering af realkreditlån og en stigende handel med værdipapirer. Nettorenteindtægterne udgjorde 2,6 milliarder kroner, hvilket er et lille fald i forhold til det foregående år. Ifølge RB-Børsen var resultatet lavere end analytikerne havde ventet. De havde ventet et overskud før skat på 1,9 milliarder kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø