Hovedparten af de ledige, der får kontanthjælp i deres lokale kommune, opfylder ikke kravet om at stå til rådighed for arbejdsmarkedet. Det viser en stikprøveundersøgelse foretaget af Danmarks Statistik for Dansk Arbejdsgiverforening (DA), skriver Berlingske Tidende. 57 pct. af de arbejdsløse, der får kontanthjælp på grund af ledighed og altså ikke på grund af sociale problemer, ønsker i virkeligheden ikke at få et arbejde, søger ikke arbejde eller kan ikke starte på et job inden for to uger. Det kræves ellers for at stå til rådighed for arbejdsmarkedet. Uddannelse, familiemæssige forpligtelser og sygdom angives som de hyppigste forklaringer. Undersøgelsen forstærker behovet for at omlægge arbejdsformidlingen, så staten overtager hele ansvaret, mener chefkonsulent i DA, Erik Simonsen, der kalder kommunernes forvaltning "helt utilstrækkelig".
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce