Citroën hjemkalder nu 180.000 eksemplarer af fabrikkens store model, C5, fordi bilens fælge efter 120.000-180.000 kilometers kørsel kan få revner i de standardmonterede stålfælge, skriver Bilmagasinet. I Danmark er 9.500 biler berørt af problemet, bekræfter informationsdirektør Ellen Nørregaard, og de får nu besked via forhandlerne, så fælgene kan blive ombyttet. »Det har vist sig ved en intern test, og problemet opstår heldigvis først ved de høje kilometertal«, siger Ellen Nørregaard til Ritzau. Der er endnu ikke rapporteret om uheld i forbindelse med revnede fælge, som ifølge informationsdirektøren ikke udgør nogen umiddelbar sikkerhedsrisiko. Det er ikke første gang, at Citroën har problemer med C5-modellen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce