Skyllevandet indeholdt en mindre mængde rengøringsvæske, men Arlas pressechef, Louis Illum Honoré, fastslår, at mælken ikke er farlig at drikke, men kan have en afvigende smag. Mælken, der er tappet på enliters kartoner, er kørt ud i butikker i Jylland, primært Nordjyllands, Viborg, Ringkøbing og Århus Amter. Forbrugerne kan spore den fejlblandede mælk ved at kigge på det kodenummer, der står over holdbar til-datoen. Tilbagekaldelsen omfatter kodenumrene fra 6357 til 6408.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand