Den 1. maj i år blev ferieloven ændret, så medarbejdere, der er dækket af en kollektiv overenskomst, efter aftale med arbejdsgiveren kan vælge kun at holde fire ugers ferie og overføre den sidste uge til året efter. Når Folketingets sommerferie er overstået til oktober, vil regeringen fremsætte et nyt lovforslag, der betyder, at lønmodtagere, som ikke er omfattet af en kollektiv overenskomst, efter aftale med arbejdsgiver kan få pengene for den femte ferieuge udbetalt. S: V udhuler ferie-rettighederne Forslaget får alarmklokkerne til at ringe hos Socialdemokraterne. Partiets arbejdsmarkedsordfører, Bjarne Laustsen, mener, at regeringen er godt i gang med at undergrave lønmodtagernes hårdt tilkæmpede ferierettigheder. »Mange vil føle sig presset af arbejdsgiverne til at afstå fra at holde deres femte ferieuge. Derfor mener jeg, at vi skal holde fast i, at penge og ferie skal følges ad, så vi er sikre på, at alle lønmodtagere får og har råd til at holde fem ugers ferie«, siger Bjarne Laustsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Debatindlæg af Johanne Poulsen