Maersk Air vil fyre 160 medarbejdere. Direktør for Maersk Air, Flemming Ipsen, bekræfter over for Ritzau, at der skal fyres 40 piloter og 120 stewardesser for at tilpasse selskabet til krisen i luftfarten. Det er de dårlige tider for luftfarten, der får selskabet til at lave de drastiske nedskæringer. Selskabet bekræfter, at der er indledt forhandlinger om fyringerne. Selskabet har ialt 230 piloter og 450 kabineansatte. »Det har været en meget svær beslutning, men vi tror ikke på, at markedet vil ændre sig væsentligt til det bedre inden for overskuelig fremtid. Det tager vi konsekvensen af«, skriver Flemming Ipsen. Der bliver dog ikke tale om at nedlægge ruter, men om at skære ned på frekvensen af flyvninger, oplyser selskabet. Forkert beslutning Maersk-piloternes formand, Lars Helmø, kalder beslutningen om at skære så kraftigt ned forkert. »Jeg har det dårligt med det, fordi jeg mener, at det er en forkert beslutning - en forkert satsning at fyre så mange piloter. Men det er åbenbart en beslutning, firmaet har taget, og det må vi så affinde os med«, siger Lars Helmø til Ritzau. Han medgiver, at Maersk Air har det skidt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø