SAS-ledelsen og personalegruppernes faglige organisationer har sat forhandlingerne om en spareplan på 16 milliarder kroner i stå i weekenden. I stedet for udveksler parterne papirer. Fremgang i forhandlinger Nicolas Fischer, der er formand for den største fagforening i SAS, luftfartsfunktionærerne (LFF), siger til Ritzau, at der er fremgang i forhandlingerne. Foreløbig er der aftalt nye forhandlinger fra mandag den 7. april kl. 12. Har accepteret flere timer i luften og lønnstop SAS-piloterne har accepteret lønstop, flere flyvetimer og længere arbejdsuge. Det er også ledelsens krav i forhandlingerne med LFF, kabinepersonalet og LO-gruppen. Især luftfartsfunktionærerne frygter, at ledelsen vil flytte arbejde til lavprislande. Derfor kæmper de for at beholde arbejdspladserne i Skandinavien. Fyringer kan ikke undgås Med et samlet sparekrav fra ledelsen på 16 milliarder kroner, kan fyringer imidlertid næppe undgås. Derfor kræver luftfartsfunktionærerne bedre aftrædelsesvilkår end dem, de har krav på efter funktionærloven.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce