En ny og mere effektiv struktur for Nordeas it-system vil spare finanskoncernen for en halv mia. kr. om året i fremtiden, skriver Berlingske Tidende. Besparelsen kommer til at koste 250 af koncernens medarbejdere jobbet. Ifølge Nordeas informationschef, Jens Bekke, er der endnu ikke sat navne på de 250 medarbejdere, som bliver overflødige. Man ved derfor heller ikke, hvor mange stillinger, der skal forsvinde i de forskellige lande. Ifølge Jens Bekke vil finanskoncernen bestræbe sig på, at reduktionen i medarbejderstaben sker ved naturlig afgang.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce