Benzinselskabet OK har konstateret, at man har fået en fejllevering i forbindelse med et parti bremsevæske fra en dansk leverandør. Flaskerne indeholder bremsesprit og er med øjeblikkeligt varsel fjernet fra hylderne i butikkerne. Kan medføre bremsesvigt Påfyldning af bremsesprit i stedet for bremsevæske kan medføre bremsesvigt, oplyser OK. Den fejlagtige bremsevæske er blevet solgt i halvliters flasker, der er mærket OK Bremsevæske. De flasker, som det drejer sig om, er forsynet med rød prop og indeholder en vandklar væske. Korrekt bremsevæske er i flasker med gulligt indhold og sort prop. Der er samlet solgt 36 flasker OK bremsevæske med fejlagtigt indhold.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce