Møbelfirmaet Fritz Hansen tabte i dag i Højesteret en sag om et påstået plagiat af Arne Jacobsens berømte stol Myren. Landets øverste domstol fastslog, at den ophavsretlige beskyttelse er begrænset til meget nærgående efterligninger, og blandt andet derfor blev firmaet Dan-Form frifundet. Tidligere har Sø- og Handelsretten ellers givet Fritz Hansen, som producerer Myren, medhold i, at ophavsretsloven blev krænket, da firmaet Dan-Forms ejer i 1992 lancerede en ny stol med navnet Jackpot. Ligesom Myren er der tale om en stol, som består af en formpresset finérskal som sæde og ryg, der er monteret på stålben.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce