IT-koncernen Mærsk Data har udvidet sin ejerandel i det britiske selskab Bluewave til 51 procent. Bluewave udvikler online-løsninger og har blandt kunderne selskaber som British Airways, Disney, Deutsche Bank og Unilever. Mærsk Datas Kenn Herskind overtager stillingen som adm. direktør hos Bluewave, og han fremhæver især, at selskabet bliver en god spydspids for Mærsk Data på det engelske marked. »Bluewave tilhører den internationale elite inden for webdesign. Vi ser selskabet som eksponent for en ny generation af onlineløsninger, der baserer sig på en gennemført integration af webløsninger med kundernes øvrige IT-systemer«, siger Kenn Herskind. Han forudser, at kombinationen af Bluewave's evner inden for web-design og Mærsk Datas kunnen på IT-området i øvrigt vil give muligheder på det marked, der i dag præges af virksomheder som Accenture, Cap Gemini og Ernst & Young. Bluewave har 90 medarbejdere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak