Kadetrenden i farvandet syd for Møn skal sættes under overvågning for at mindske risikoen for søulykker. Erhvervsminister Ole Stavad (S) oplyser i dag, at han har aftalt med de tyske myndigheder, at Kadetrenden skal overvåges elektronisk døgnet rundt. De praktiske detaljer om overvågningen vil ifølge ministeren blive drøftet snarest. Da ikke kun det smalle danske farvand udgør en risiko for søulykker, har Ole Stavad indkaldt Østersølandene til en ministerkonference den 10. september i København. Konferencen skal træffe beslutning om initiativer, der kan øge søsikkerheden i Østersøen især for olietransporter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce