Bestyrelsen i it-virksomheden Systemforum forlader lige så langsomt det kriseramte selskab. Tirsdag valgte Jørgen Trist at træde ud af bestyrelsen. Dagen før var det Asger Freltoft Knudsen, direktør i Alcatel, der forlod bestyrelsen. Betalingsstandsning Selskabet gik i betalingsstandsning i sidste uge i forbindelse med problemer i kølvandet af udviklingen af den såkaldte e-Faktura. Det er pengeinstitutterne, der indirekte er skyld i, at selskabet er blevet stillet i den meget vanskelige situation, da bankerne ikke har bragt e-Faktura så hurtigt og bredt ud som ventet og desuden ikke ønsker at deltage i finansiering af systemet. Meningen var, at betalingsstandsningen skulle give selskabet ro til at rekonstruere virksomheden på den ene eller anden måde. Banker skulle milliarder Den nye elektroniske faktura, der blev udviklet sidste år, skulle give danske virksomheder milliardbesparelser i forbindelse med afsendelse og modtagelse af fakturaer. Bag systemet står i alt 142 danske pengeinstitutter med Danske Bank og Unibank i spidsen. Systemforum har stået for det konkrete arbejde med at udvikle systemet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen