Politiken fredag: Forbrugerne kan sagtens gennemskue, at Rigtig Juice fra Arla Foods hverken er mere rigtig eller forkert end andre mærker. Det er et varemærke som alle andre, fastslog Østre Landsret i går i en dom, der totalt gennemhuller Fødevaredirektoratets forbud. Landsdommerne minder om, at Rigtig Juice har været på markedet i 30 år, og at betegnelsen må siges at være blevet »et ikke meningsbærende« varemærke. Ordet 'rigtig' bruges altså ikke som det modsatte af forkert eller for at fremhæve særlige egenskaber. Desuden minder retten om, at der står tydeligt på kartonen, at juicen er lavet af frugtkoncentrat. Det var netop frugtkoncentratet, der fik myndighederne til at nedlægge forbud mod Rigtig Juice i januar 1998. Miljø- og Levnedsmiddelkontrollen i Århus mente, at rigtig juice laves af appelsiner, og ikke af appelsinkoncentrat. Klagede forgæves MD Foods og Kløver Mælk, som dengang ejede varemærket, klagede til Fødevaredirektoratet, men forgæves. Direktoratet konkluderede, at juicen opfyldte saftbekendtgørelsens bilag 1, punkt 7 c, som siger, at frugtsaft kan fremstilles af koncentreret saft, og paragraf 33 stk. 3, som tillader, at ordet 'juice' erstatter ordet 'saft'. Derimod mente direktoratet, at ordet 'rigtig' indikerer, at der findes anden juice, som er forkert. Men eftersom al juice er rigtig, er betegnelsen 'rigtig' vildledende, lød direktoratets argument, og forbudet blev opretholdt. Mejerierne klagede, og det fik opsættende virkning, så Rigtig Juice blev i butikkerne. Derefter skred mejerierne til sagsanlæg. Fødevaredirektoratet har endnu ikke besluttet, om dommen skal ankes til Højesteret. »Vi skal lige have læst præmisserne og må så afgøre, hvad vi vil gøre«, siger vicedirektør i Fødevaredirektoratet Henrik G. Jensen. Rejer i rejesalat Han peger på, at sagen om juicen er speciel og uden forbindelse til de mange sager, hvor de regionale fødevaremyndigheder er skredet ind mod vildledende mærkning. Der er tale om flere hundrede tilfælde, hvor myndighederne har krævet skaldyr i skaldyrssalat og høns i hønsekødsuppe. Det skete som et led i en kampagne, som daværende fødevareminister Henrik Dam Kristensen (S) indledte i foråret 1997, og som hans efterfølger, Ritt Bjerregaard (S), har fulgt op på. Selv om Henrik Dam Kristensen ved kampagnens start sagde, at loven var god nok, blev den dog strammet året efter. »Folketinget skærpede loven pr. 1. juli 1998 netop for at fremhæve, at man ikke må bruge betegnelser, der kan vildlede forbrugerne«, siger Henrik G. Jensen. Eftersom sagen om Rigtig Juice blev anlagt efter den daværende levnedsmiddellov, er de nye regler uden virkning i den konkrete sag.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce