SAS-bestyrelsen fik allerede i august 1998 et vink med et vognstang om, at den aftale, som flyselskabet på det tidspunkt var ved at afslutte med Maersk Air, var ulovlig eller i det mindste meget tæt på at være ulovlig. Det fremgår af en revisorrapport fra KPMG, som formentlig vil øge presset mod SAS-bestyrelsen til nye højder. Ifølge rapporten, der blev afleveret til SAS-bestyrelsen i maj i år, var det den tidligere koncernchef Jan Stenberg, der i en rapport til sin bestyrelse beskrev den kommende aftale med Maersk Air i et sprogbrug, som burde have fået bestyrelsesmedlemmerne til at vågne op. »Dog kan det noteres, at VDs (Jan Stenbergs, red.) skriftlige virksomhedsrapport dateret den 4. august 1998 indeholder information om dele af det tænkte samarbejde, som - i hvert fald i bagklogskabens lys - det virker rimeligt, at en velinformeret person burde have bedømt som ulovlige eller i grænselandet til det ulovlige«, hedder det i revisorrapporten, som er underskrevet af KPMG-revisor Caj Nackstad. I rapporten konkluderer revisoren, at der ikke er nogen skriftlige beviser på, bestyrelsen kendte til de ulovlige aftaler med Maersk Air. Samtidig kritiserer han dog skarpt virksomhedskulturen i SAS, der bærer præg af mange års monopol på hjemmemarkederne. SAS-bestyrelsen besluttede i går at iværksætte en uvildig undersøgelse af dens egen håndtering af sagen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce