Efter kartelskandalen med SAS og den langvarige og kostbare Combus-sag etablerer trafikminister Jacob Buksti (S) nu en ny og hårdtslående kontrolenhed, der skal overvåge og holde styr på ministeriets mange statsejede eller delvist statsejede selskaber. Ministeriet er ifølge Jyllands-Posten allerede i fuld gang med at omorganisere og rekruttere folk til den nye afdeling, der skal rykke ud og reagere lynhurtigt, hvis alarmklokkerne ringer om problemer i f.eks. SAS, DSB, Post Danmark, Scandlines, Københavns Lufthavne, Øresundskonsortiet, Sund & Bælt Holding eller andre selskaber, som Trafikministeriet har aktier i. Målet med det nye kontrolsystem og øgede tilsyn er at styrke ministeriets indsigt i selskaberne og at undgå at problemfyldte sager løber løbsk eller af sporet. Samtidig skal det sikre, at statens interesser bliver varetaget bedre end i dag. Erfaringerne fra både SAS-sagen og Combus analyseres nøje og kommer til at indgå i det nye tilsyn med de statslige aktieselskaber, fastslår Jacob Buksti over for Jyllands-Posten. Den nye kontrolafdeling i Trafikministeriet bliver styret med erfaren hånd af ministeriets nye departementschef Thomas Egebo, der har løst lignende opgaver under sin tid i Finansministeriet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Nordmændene er i ekstase over spektakulært vikingefund
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























