Hvis kviksølvet hæver sig én grad på termometret, betyder det, at hver dansker dagligt slider 2,6 minutter mindre på sofalæderet i de danske tv-stuer. Det er ikke en overraskende kendsgerning, men vejret har dog større betydning, end man hidtil har regnet med. En undersøgelse foretaget af mediebureauet Carat viser nemlig, at 36 procent af danskernes tv-sening bliver bestemt af, hvordan vejret er. Helt uafhængigt af, hvilke programmer der bliver vist. »Det overrasker mig meget, at den faktor - som mig bekendt ingen kan påvirke - betyder så meget«, fortæller Mikael Ostenfeld. Han er tv director hos Carat, som har studeret tre års temperaturer, regn og sol og sammenholdt det med antallet af timer foran tv'et. Seertal fra Gallup viser samtidig, at en gennemsnitsdansker i uge 28 så 16 timer og 9 minutters tv i år mod 14 timer og 43 minutter sidste år. Altså en stigning på halvanden time. Voldborg og Vorherre Således har den ikke særlig sommeragtige danske sommer sat sit tydelige præg på danskernes tv-sening. Et præg, de ikke har noget imod hos mediebureauet OMD, der beskæftiger sig med sammenhængen for at kunne rådgive deres kunder - annoncørerne - bedst muligt. »Fra vores vinkel som tv-reklamefolk er vi lidt kede af, når vejret bliver for godt. Når der er færre tv-seere, har tv-stationerne jo vanskeligt ved at nå ud til de seere, vores kunder ønsker at komme i kontakt med, uden at overskride den maksimalt tilladte reklamesendetid«, siger Klaus Jensen fra mediebureauet OMD. TV 2 har naturligvis også lagt mærke til det dårlige vejr og kan glæde sig over de gode seertal: »I gråvejr og regnvejr gider folk jo ikke sidde på terrassen og drikke rosévin«, siger souschef i TV 2's informationsafdeling Michael Hansen. Kortere blokke Han afviser, at det dårlige vejr og de flere tv-seere gør, at TV 2 lettere kan sælge reklametid. Tv-reklamerne er bestilt både uger og måneder i forvejen og kan således ikke påvirkes af hverken Voldborg eller Vorherre. »Vejret har dog den effekt, at reklameblokkene bliver kortere. En kampagne bliver jo betalt efter, hvor mange seere vi kan tilbyde. Hvis vi har flere seere, behøver vi ikke vise reklamerne så mange gange for at overholde de aftaler, vi har med annoncørerne«, siger Michael Hansen. »Der er nok nogle mennesker, der vil se de kortere reklameblokke som en sidegevinst. Men vi har jo ikke så meget imod reklamer« Til sidst - og måske heller ikke helt uventet - skal det da lige nævnes, at på både DR 1 og TV 2 var det mest sete program i uge 28: vejrudsigten.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen