Der er blevet færre unge boligejere. SF vil nu gøre det lettere for unge førstegangskøbere at komme ind på boligmarkedet. Partiet foreslår, at førstegangskøbere under 35 år får en rabatkupon til ejendomsskattebetalingen. De skal have mulighed for at vælge at indefryse ejendomsskatten i op til fem år, så de kan få en chance for at have råd til en ejerbolig. Det indefrosne beløb skal først betales tilbage, når boligen atter sælges. »Forslaget er målrettet til de unge og giver en løsning på det meget store problem, at unge familier reelt ikke har nogle chancer for at klare sig på boligmarkedet. Det vil betyde, at man ikke behøver at føle sidde bundet på hænder og fødder, mens man er ung og har små børn«, siger skatteordfører for SF, Morten Homann, til Ritzau. Skatterabat til pensionister Dansk Folkeparti indrømmer, at det kan være svært for unge at komme ind på boligmarkedet, men skatteordfører Mikkel Dencker mener ikke, at man skal give kredit på skattebetalingen for at løse problemet. »Unge førstegangskøbere befinder sig generelt i en indkomstgruppe, hvor de bør kunne betale deres ejendomsskatter til tiden. Vi synes, at det, SF foreslår, vil være en glidebane«, siger Mikkel Dencker til Ritzau. DF fastholder dog, at pensionister skal have mulighed for at indefryse deres ejendomsskatter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce